05:45 Tuesday, October 16, 2018

Великобритания на второ място по медали в Рио, България е 65-а

Великобритания спечели оспорваната битка с Китай за второто място в крайното класиране по медали на олимпийските игри в Рио.

Британците завършиха с 27 златни отличия и изпревариха с едно китайците, които обаче могат да се успокояват с това, че са втори по общ брой медали – 60, изпреварвайки пък с три Великобритания.

Абсолютни шампиони за пореден път са Съединените щати, които подобриха собствения си рекорд за най-много спечелени медали. Те събраха общо 121 отличия, с 11 повече от олимпийските игри в Пекин преди осем години.

Представянето на Русия може да се счита за успех, след като целият им атлетически отбор бе спрян от участие, но въпреки това те завършиха на четвърто място по медали с 19 титли. Челната петица се допълва от Германия.

В крайното класиране България дели 65-ата позиция с Венецуела, която също има две бронзови и един сребърно отличие.

Ансамбълът ни по художествена гимнастика спечели бронзовите медали на игрите в Рио. Михаела Маевска, Ренета Камберова, Християна Тодорова, Цветелина Найденова и Любомира Казанова най-после сбъднаха своята мечта – медал от най-големия спортен форум. Момичетата на Ина Ананиева изпълниха отлично двете си композиции във финала и стигнаха до третото място в многобоя.

Вторият медал за България от Олимпиадата в Рио, този път сребърен, бе завоюван от Мирела Демирева в скока на височина. На финала Мирела успя безпроблемно да преодолее височина от 197 сантиметра. Така, 20 години след титлата на Стефка Костадинова, България отново има отличие в тази дисциплина.

Първият извоюван медал за България беше за младата състезателка по борба Елица Янкова. Тя спечели бронза в категория до 48 килограма. 21-годишната дебютантка взе трудна победа над аржентинката Патрисия Алехандра Бермудес със 7 на 6 точки. Янкова съумя да задържи крехкия си аванс до изтичането на последната секунда и така си спечели медала.

Игрите в Рио ще се запомнят и с историческите първи титли на Сингапур, Косово, Фиджи, Пуерто Рико, Кот Д`Ивоар и Таджикистан. Общо 87 страни спечелиха отличия в Рио, а от тях 59 се поздравиха и с олимпийско злато.

Абсолютните индивидуални шампиони също бяха американци. Майкъл Фелпс си тръгна от Рио с шест медала, пет от които златни, а един – сребърен. С по четири титли завършиха плувкинята Кейти Ледецки и гимнастичката Симон Байлс, към които добавиха съответно по едно сребро и бронз.

Другата голяма звезда на игрите безспорно бе Юсейн Болт, който за трети пореден път триумфира на 100, 200 и 4х100 метра.

Filed in: Други български новини, Други новини, Новини от UK, Новини от България, Спорт